Trochę chirurg, trochę stomatolog
Chirurgia stomatologiczna jest nauką medyczną, z zakresu stomatologii, która ściśle wiąże się z leczeniem wszelkich schorzeń występujących w jamie ustnej człowieka. Dotyczy ona nie tylko samego usuwania zębów, ale regeneracji kości oraz tkanej miękkich, protetyki, a także zabiegów wspomagających ortodoncję, jak na przykład tak zwana kortykotomia. Polega ona na nacięciu blaszki kostnej w sposób pionowy względem korzenia zęba. Zabieg ten ma na celu minimalizację powstawania oporów kostnych, które mogą się zdarzyć w trakcie leczenie ortodontycznego.
Współczesna chirurgia stomatologiczna w znacznym stopniu korzysta z takich zaawansowanych metod diagnostycznych, jak tomografia stożkowa 3D (tzw. CBCT). Jest to technika niezwykle użyteczna, która pozwala uzyskać bardziej zadowalające wyniki, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. Pozwala ona uzyskać warstwowe obrazy zęba, dzięki wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego, które przyjmuje kształt stożka, przy czym jest tańsza i mniej inwazyjna niż pozostałe metody. W trakcie takich zabiegów, zakłada się pacjentowi specjalne okulary ochronne na oczy, tak by uchronić go przed szkodliwym wpływem promieniowania.
Stomatolodzy specjalizujący się w chirurgii uzębienia podejmują się też takich wyzwań jak plastyka wyrostka szczęki lub żuchwy, którą przeprowadza się w sytuacjach, kiedy pacjent nie dysponuje odpowiednimi warunkami anatomicznymi, by można było bez przeszkód wstawić mu protezę ruchomą. Wykonuje się również takie zabiegi jak na przykład implantacja, która ma na celu uzupełnienie braków w uzębieniu.