Postępy w dziedzinie endodoncji
Leczenie kanałowe powinno być w każdym przypadku przeprowadzane przez stomatologa posiadającego zaawansowaną wiedzę w zakresie endodoncji. Polega ono na starannym oczyszczeniu oraz opracowaniu systemu kanałowego metodą chemo-mechaniczną. System ten jest w następnej kolejności szczelnie wypełniany. Obecnie, możemy obserwować dynamiczny rozwój stomatologii, zwłaszcza w zakresie endodoncji, co przejawia się ukierunkowaniem specjalistów w tej dziedzinie na jak najmniejszą interwencję oraz inwazyjność w stosunku do zębów pacjenta. Skomplikowane dla lekarza, bolesne dla pacjenta i długotrwałe leczenie kanałowe można już dzisiaj przeprowadzić zaledwie w ciągu jednej wizyty, bez potrzeby dewitalizacji zęba, a także przy wykorzystaniu skutecznego znieczulenia. Wszystko to dzięki wytrwałym badaniom prowadzonym przez zaangażowanych w swoją profesję stomatologów, specjalistów w dziedzinie endodoncji.
Konieczność leczenia endodontycznego jest najczęściej konsekwencją zaawansowanej próchnicy. Zdarza się jednak również, że przyczyną jest uraz zęba, bądź też wskazania protetyczne. Zadaniem specjalisty jest niezwłoczne i możliwie bezbolesne dla pacjenta usunięcie zainfekowanej miazgi, a także oczyszczenie, wytworzenie kanałów. Stomatolog dokonuje więc procesu irygacji za pomocą specjalnych środków chemicznych jak chlorheksydyna, EDTA, czy podchloryn sodu. W kolejnym etapie musi aktywować te substancje za pomocą ultradźwięków.
Wszystko to wymaga zastosowania profesjonalnego, odpowiednio dobranego sprzętu. W tym celu stomatolodzy stworzyli zaawansowany system pilników do tworzenia kanałów, czy też specjalny mikrosilnik endodontyczny. Wszystko to z myślą o dobru pacjenta.
Jakie mogę dostać leki do inhalacji bez recepty?